Mikrorachunek podatkowy obowiązkowy od 1 stycznia 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będzie można zapłacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku można sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym a wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

  • w wygodny i prosty sposób będzie można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie będzie potrzeby wybierania oddzielnych rachunków,
  • będzie można szybko sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
  • jeśli zostanie zmieniony adres zamieszkania lub siedziby firmy, dalej będzie można posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
  • nie będzie potrzeby szukania obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych dzięki czemu będzie ograniczona liczba omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
  • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Korzyścią dla podatników jest również to, że wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Numer można sprawdzić w generatorze na stronie podatki.gov.pl.

Nie należy korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia.

 

 

×
Show