Od tygodnia w pomieszczeniach byłego komisariatu Policji w budynku przy ul. Piwnej 32/35 działa filia punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy, gdzie uchodźcy otrzymują tymczasowe zakwaterowanie, posiłek, podstawową opiekę medyczną, a także uzyskać mogą informacje na temat pobytu w Polsce. Obecnie w budynku schronienie znalazło 50 osób dorosłych oraz 30 dzieci w różnym wieku.

Punkt zorganizowany został przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha we współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzejem Łapińskim, Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP st.bryg. Piotrem Sochą  i ZHP,  jako tzw. Filia punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Za Murami 2/10 (Hostel Dom Harcerza). W punkcie całodobowo wolontariat pełnią funkcjonariusze związków zawodowych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Jest to miejsce krótkotrwałego pobytu, z którego uchodźcy przenoszeni są w inne miejsca docelowe. W budynku otrzymują podstawową pomoc socjalno-bytową tj. miejsce do spania i odpoczynku, posiłki, odzież, środki higieny, a także przedmioty niezbędne do zaspokojenia potrzeb najmłodszych (m.in. łóżeczka, przewijaki, pieluchy).

Dzisiaj w punkcie przy ul. Piwnej spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w funkcjonowanie filii w celu omówienia dotychczas podejmowanych decyzji organizacyjnych oraz bieżących potrzeb. Następnie sprawdzili jak działa punkt recepcyjny dla uchodźców zlokalizowany w Hostelu Domu Harcerza i warunki bytowe zakwaterowanych tam osób.

źródło: https: pomorska.policja.gov.pl